Kakanj je industrijski grad i općina u Bosni i Hercegovini, u srednjoj Bosni.
Zemljopis
Kakanj se nalazi sjeverno od Visokog, a jugoistočno od Zenice. Smješten je između brda na obije obale rijeke Zgošće. Upravno pripada Zeničko-dobojskoj županiji Federacije Bosne i Hercegovine.
Stanovništvo
Podrobniji članak o temi: Dodatak:Popis stanovništva u Bosni i Hercegovini 1991.: Kakanj
Po posljednjem službenom popisu stanovništva iz 1991. godine, općina Kakanj imala je 55.950 stanovnika, raspoređenih u 106 naselja.
Kakanj (naseljeno mjesto), nacionalni sastav
Naseljena mjesta
Alagići, Bastašići, Bašići, Bičer, Bijele Vode, Bijelo Polje, Bilješevo, Bistrik, Bištrani, Bjelavići, Bosna, Brežani, Brnj, Brnjic, Bukovlje, Bistrik-Crkvenjak,Crnač, Čatići,Čobe Danci, Desetnik, Doboj, Donja Papratnica, Donji Banjevac, Donji Kakanj, Donji Lučani, Dračići, Drijen, Dubovo Brdo, Dumanac, Gora, Gornja Papratnica, Gornji Banjevac, Gornji Lučani, Govedovići, Gradac, Groce, Halinovići, Haljinići, Hausovići, Hodžići, Hrasno, Hrastovac, Ivnica, Javor, Jehovina, Jerevice, Jezero, Kakanj, Karaula, Karaulsko Polje, Klanac, Kondžilo,Kaparovići Koprivnica, Kraljeva Sutjeska, Krševac, Kučići, Kujavče, Lipnica, Lučići, Lukovo Brdo, Marijina Voda, Miljačići, Mioči, Modrinje, Mramor, Nažbilj, Obre, Papratno, Pavlovići, Pedići, Podbjelavići, Podborje, Poljani, Poljice, Pope, Popržena Gora, Ratanj, Ribnica, Ričica, Rojin Potok, Saranovići, Sebinje, Semetiš, Seoce, Slagoščići, Slapnica, Slivanj, Slivnice, Sopotnica, Starposle, Subotinje, Termoelektrana, Teševo, Tičići, Tršće, Turalići, Turbići, Varalići, Veliki Trnovci, Viduša, Vrtlište, Vukanovići, Zagrađe, Zgošća, Zlokuće, Željeznička Stanica Kakanj i Živalji.
Uprava
Gradonačelnik: Nermin Mandra
Dan općine
Dan Općine Kakanj obilježava se 15. travnja. (na spomen 15. travnja 1392. godine kada se prvi put u povijesti, naziv Kakanj, pojavljuje u pisanom dokumentu).
Povijest
Kakanj kao naziv naseljenog mjesta, prvi put u povijesti, spominje se u povelji kralja Stjepana Dabiše, vojvodi Hrvoju Vukčiću Hrvatiniću, izdatoj u Sutisci 15. travnja 1392. godine.
Naime, za iskazano viteštvo u boju protiv Turaka, daruje vojvodi Hrvoju Vukčiću Hrvatinić dva sela i to selo Kakanj u župi Trstivnici i selo Hrast u župi Luka.
Naime, za iskazano viteštvo u boju protiv Turaka, daruje vojvodi Hrvoju Vukčiću Hrvatinić dva sela i to selo Kakanj u župi Trstivnici i selo Hrast u župi Luka.
Stara povijesna jezgra grada Kaknja se nalazi u naselju koje danas nosi ime Donji Kakanj. Donji Kakanj je još u tursko doba bio sjedište suda i pazara.
Rudnik Kakanj je osnovan 1900. godine. U sljedećih stotinu godina, Kakanj se intenzivno razvijao bez urbanog planiranja, u početku, samo oko rudnika, a kasnije i na obalama rijeka Zgošće i Bosne što je dovelo do pomicanja gradskog središta. Osim Donjeg Kaknja dugu povijest imaju naselja Kraljeva Sutjeska, Zgošća i Doboj. Vezano za povijest Kaknja dugo i žilavo se održava teza kako je grad Kakanj nastao sa istoimenim rudnikom koja nije utemeljena na povijesnim činjenicama.
Gospodarstvo
Kakanj je jedan od najznačajnijih bosansko-hercegovačkih industrijskih i turističkihgradova.
U Kaknju se nalazi termoelektrana Kakanj(jedna od četiri u BiH), tvornica cementaKakanj (jedna od dvije u BiH), rudnik mrkog ugljena Kakanj (trenutno najuspješniji rudnik u BiH)...
Poznate osobe
- Rudi Čajavec, partizanski pilot
- Bono Benić, svećenik
- Stanislav Traup, istaknuti antifašist
- Niko Lozančić, političar
- Kenan Hasagić, nogometaš
- Ševal Zahirović, nogometaš
- Ramiz Husić, nogometaš
- Mladen Bartulović, nogometaš
- Zijad Gračić, glumac
- Denial Ahmetović-Deny,pjevač
- Amar Jašarspahić-Gile,pjevač
- Amel Tuka,atletičar
- Senka Balorda,ministrica zdravstva ZD-o kantona
- Mirza Mušija,glumac
- Irna Smaka,Miss BIH
- Ivo Vazgeč, švedski juniorski nogometni reprezentativac
Spomenici i znamenitosti
U neposrednoj blizini Kaknja nalazi se Kraljevska Sutjeska, mjesto boravka bosanskih kraljeva, malo dalje od Kraljevske Sutjeske nalazi se srednjovjekovni stari grad Bobovac, koji se nedavno počeo obnavljati.
U Kraljevskoj Sutjesci se nalazi franjevački samostan Kraljeva Sutjeska, s muzejom u kojem se čuvaju i neki podatci o bosanskoj državnosti iz srednjeg vijeka. Na području općine Kakanj nalazi se i zimsko izletište Ponijeri. Na magistralnom putu Kakanj-Zenica, nalazi se izvor termalne vode Tičići. Potrebno je još spomenuti planinarski dom Bočica.
Nema komentara:
Objavi komentar